Postępowanie upadłościowe to procedura cywilna, której celem jest przede wszystkim usprawnienie czynności między wierzycielami oraz niewypłacalnymi dłużnikami. Działania te dotyczą przede wszystkim przedsiębiorców, których firmy przestały być zyskowne bądź okazały się niewystarczająco dochodowe. Chociaż postępowanie upadłościowe skupia się przede wszystkim na interesie wierzycieli, właściciele przedsiębiorstw często korzystają z niego w chwilach kryzysu, gdyż proces ten pomaga w przystępny sposób spłacić zobowiązania.
Jakie są warunki wszczęcia postępowania upadłościowego?
Postępowanie upadłościowe najczęściej może być częścią obsługi prawnej firmy. By uznać przedsiębiorstwo za upadłe i móc rozpocząć sądowe postępowanie upadłościowe w jego sprawie należy spełniać warunki określone przez ustawę z dnia 28 lutego 2003 r. o prawie upadłościowym. Bez wątpienia firma musi posiadać tzw. zdolność upadłościową, która przysługuje osobom fizycznym, prawnym oraz jednostkom organizacyjnym posiadającym zdolności prawne. Ponadto właściciel musi być niezdolny do spłaty zobowiązań obejmujących minimum trzy zaległe miesiące, a stan jego długu powinien przekraczać wartość posiadanego majątku przez okres większy niż 2 lata.
Etapy postępowania upadłościowego
W zależności od rodzaju procedury, proces postępowania upadłościowego może posiadać inny charakter.
Podstawowe postępowanie upadłościowe dzieli się na następujące etapy:
- wniosek o ogłoszenie upadłości
- rozpoznanie wniosku na rozprawie
- postępowanie upadłościowe właściwe
- zgłoszenie wierzytelności
- ustalenie składu masy upadłości
- sporządzenie planu likwidacyjnego
- zakończenie postępowania upadłościowego.
Oddłużenie postępowania upadłościowego
Oddłużenie postępowania upadłościowego to działanie prowadzące do spłaty przez przedsiębiorcę długu. Procedura ta bez wątpienia skutkuje wieloma korzystnymi ulgami – w tym częściowym lub całkowitym umorzeniem zadłużenia. Oddłużenie polega w dużej mierze na negocjacjach z wierzycielem. Dzięki nim następuje restrukturyzacja zobowiązań, w której zaległości zostają rozłożone na dogodne dla obu stron raty. Ponadto proces oddłużenia przewiduje również możliwość wzięcia przez dłużnika kolejnej pożyczki stanowiącej wsparcie dalszych działań finansowych przedsiębiorcy.
Oddłużeniem w profesjonalny sposób zajmuje się przystosowana do tego kancelaria prawna. Doradcy, w imieniu Klienta, kontaktują się z firmami windykacyjnymi lub komornikami. Jeśli szukasz porady dotyczącej procesu postępowania upadłościowego lub procedury oddłużenia, kliknij tutaj.